Wpis roszczenia z umowy deweloperskiej do księgi wieczystej

Wprowadzenie w Polsce szczególnych zapisów dotyczących umowy deweloperskiej spowodowało istotnie większą ochronę praw nabywcy lokalu mieszkalnego. Jednym z takich instrumentów jest wpis roszczenia do księgi wieczystej nieruchomości. Polega on na tym, że do księgi wieczystej wraz z zawarciem umowy deweloperskiej wpisuje się odpowiednie roszczenie. Tym samym deweloper nie może już sprzedać tego samego lokalu innej osobie, gdyż nie nabędzie ona skutecznie swojego prawa. Obecnie to rozwiązanie wydaje się normą, jednak w praktyce jego znaczenie jest ogromne. Pozwala bowiem też realizować uprawnienie nabywcy do przeniesienia własności na wypadek, gdyby deweloper nie doprowadził do zawarcia umowy przenoszącej własności.

Jak jednak szczegółowo wygląda taki wpis do księgi wieczystej? Odpowiedź znajdujemy w ustawie z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1805 z późn. zm.). Zgodnie z art. 23 tej ustawy umowa deweloperska stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej roszczeń, o których mowa w ust. 2. Ustęp 2 natomiast wskazuje, że w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma zostać przeprowadzone lub jest prowadzone przedsięwzięcie deweloperskie, ujawnia się roszczenie nabywcy o wybudowanie budynku, wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie prawa własności tego lokalu oraz praw niezbędnych do korzystania z lokalu na nabywcę, albo przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przeniesienia ułamkowej części własności nieruchomości, wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Każda umowa deweloperska powinna taki zapis zawierać. Jeśli go nie znajdziemy, to z pewnością można powiedzieć „wiedz, że coś się dzieje”. Na pewno nie jest to jednak korzystne dla nabywcy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. a zarzut błędu w ustaleniu stanu faktycznego

Skarga kasacyjna w sprawie spadkowej - przykład z praktyki

Jakie prawo przy zawarciu umowy z podmiotem z Ukrainy?