Kara umowa przy zawarciu umowy deweloperskiej

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale przy zawarciu umowy deweloperskiej trzeba dokładnie sprawdzić, czy zawiera ona karę umowną. Co prawda przepisy prawda mówią wyraźnie, że kara umowna w umowie deweloperskiej powinna się znajdować, jednak, jak wiadomo wielu deweloperów liczy tylko na własny zysk. Niezliczona ilość umów deweloperskich jest więc zawierana bez tego istotnego postanowienia, które w razie czego zabezpiecza interesy nabywcy mieszkania.

Opóźnienie i co dalej

Właśnie w przypadku opóźnienia w realizacji inwestycji, które zdarza się niestety bardzo często, kupujący dostrzegają korzyści płynące z zastrzeżenia w umowie kary umownej. Wówczas można bowiem dość łatwo dochodzić odszkodowania od dewelopera. Jeśli nie wpiszemy w umowie kary umownej, czeka nas najpewniej długotrwały proces o odszkodowanie, z trudnym do określenia prawdopodobieństwem, jeśli chodzi o wygraną. Trzeba bowiem będzie przedstawić dokumenty, które wykażą, jaką szkodę ponieśliśmy i w jakiej wysokości z powodu niewybudowania budynku w terminie i w konsekwencji nieprzekazania lokalu w terminie określonym w umowie.

Co nam daje kara umowna?

Kara umowna daje nam przede wszystkim to, że możemy w prosty sposób uzyskać od dewelopera rekompensatę za opóźnienie w wybudowaniu mieszkania. Prosto, najczęściej procentowo określona kwota powinna trafić do nas automatycznie, a jeśli deweloper jej nie wypłaci, można udać się do sądu i pieniądze w równie łatwy sposób uzyskać.

Jak negocjować wysokość kary umownej

Kara umowna najczęściej jest wpisana w określonym procencie. Każdy nabywca lokalu od dewelopera ma jednak możliwość negocjowania wysokości kary umownej. Niestety najczęściej firmy deweloperskie niechętnie zgadzają się na modyfikacje w tym zakresie, gdyż zwiększają one ich ryzyko na wypadek opóźnień.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. a zarzut błędu w ustaleniu stanu faktycznego

Skarga kasacyjna w sprawie spadkowej - przykład z praktyki

Jakie prawo przy zawarciu umowy z podmiotem z Ukrainy?