Problemy komorników z egzekucją w czasach pandemii

Od lat już komornicy wskazują, że zmiany w postępowaniu egzekucyjnym powodują, iż coraz trudniej jest wyegzekwować od dłużników należne długi, w tym także dotyczące zobowiązań alimentacyjnych. Coraz częściej wierzyciele muszą więc znosić konsekwencje postępowań egzekucyjnych umorzonych z powodu bezskuteczności.

Od lat ministerstwo sprawiedliwości pod wodzą Zbigniewa Ziobry wprowadza zmiany w postępowaniu egzekucyjnym, które w zamierzeniu miały wyeliminować patologie, o których można czasem usłyszeć w związku z działaniami komorników. Jednakże środki te uderzają niczym miecz obosieczny w interesy wierzycieli.

Komornicy ostrzegają, że poważnie utrudniona została egzekucja z ruchomości. Zajęcie rzeczy ruchomej graniczy obecnie z cudem, szczególnie jeśli dłużnik zna parę prostych trików, które podają w wątpliwość to, czy rzecz faktycznie należy do niego. Komornicy w wątpliwych przypadkach wolą odpuścić egzekucję z ruchomości po to, by się nie narażać, by nie stać się przedmiotem donosu albo bohaterem kolejnego artykułu prasowego.

Podobnie jeśli chodzi o egzekucję z nieruchomości. Wprowadzono limit, który uniemożliwia w praktyce egzekucję z nieruchomości, jeśli dług stanowi tylko 5 % jej wartości. Tymczasem poprzednio samo zagrożenie egzekucją z nieruchomości powodowało, że po ogłoszeniu terminu licytacji dłużnik jakimś cudem spłacał swoje zobowiązanie.

Rozwiązania tarczy antykryzysowej a eksmisja

Jeszcze gorsze rozwiązania (dla wierzycieli) zostały wprowadzone na mocy tzw. Tarczy Antykryzysowej. W zasadzie, za wyjątkiem szczególnych przypadków nie można w czasie epidemii dokonywać eksmisji. Oznacza to, że w tym czasie osoba, która np. nie płaci czynszu może przez wiele miesięcy (a kto wie, czy nie przez wiele lat) nie ponosić żadnych konsekwencji swojego nagannego zachowania. Ustawodawca powinien rozważyć, jaki wpływ tego rodzaju przepisy mogą mieć na uczciwych wierzycieli, którzy w zasadzie przez niewiadomy czas pozbawieni są możliwości korzystania ze swojej własności.

Pozostaje żywić nadzieję, że w końcu głos komorników zostanie usłyszany i reforma pójdzie w kierunku złagodzenia niektórych przepisów, który w zbyt daleko idącym stopniu chronią dłużników.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. a zarzut błędu w ustaleniu stanu faktycznego

Skarga kasacyjna w sprawie spadkowej - przykład z praktyki

Jakie prawo przy zawarciu umowy z podmiotem z Ukrainy?