Regulacja umowy dostawy przez przepisy Kodeksu Cywilnego


Umowa dostawy jest częstą umową zawieraną przez przedsiębiorców. Warto przybliżyć nieco jej tematykę.

Przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny. Jak więc widać istotne jest to, że przedmiotem umowy dostawy są tylko rzeczy oznaczone co do gatunku. Dostawca zobowiązuje się je wytworzyć oraz dostarczyć odbiorcy, a ten powinien zapłacić cenę.

Co istotne, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem. Jest to forma zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

Kodeks Cywilny określa też zasady oceny jakości surowców. Jeżeli surowce lub materiały niezbędne do wykonania przedmiotu dostawy a dostarczane przez odbiorcę są nieprzydatne do prawidłowego wykonania przedmiotu dostawy, dostawca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę. Jeżeli w umowie zastrzeżono, że wytworzenie zamówionych rzeczy ma nastąpić z surowców określonego gatunku lub pochodzenia, dostawca powinien zawiadomić odbiorcę o ich przygotowaniu do produkcji i jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie ich jakości.

Jeżeli w umowie zastrzeżono, że wytworzenie zamówionych rzeczy ma nastąpić w określony sposób, dostawca jest obowiązany zezwolić odbiorcy na sprawdzenie procesu produkcji. Jest to istotne uprawnienie odbiorcy, który może sprawdzać sposób produkcji przez dostawcę.

Odpowiedzialność dostawcy - rękojmia

Dostawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne dostarczonych rzeczy także w tym wypadku, gdy wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej, chyba że dostawca, mimo zachowania należytej staranności, nie mógł wykryć wadliwości sposobu produkcji lub dokumentacji technologicznej albo że odbiorca, mimo zwrócenia przez dostawcę uwagi na powyższe wadliwości, obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej. Jak więc widać nawet działanie zgodnie z instrukcjami odbiorcy może być poniekąd ryzykowne dla dostawcy. Realizacja umowy dostawy wymaga więc od dostawcy szczególnej ostrożności.

Odstąpienie od umowy dostawy

Jeżeli dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wytwarzania przedmiotu dostawy lub poszczególnych jego części tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je dostarczyć w czasie umówionym, odbiorca może nie wyznaczając terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do dostarczenia przedmiotu dostawy.

Uprawnienia odbiorcy w toku realizacji umowy

Jeżeli w toku wytwarzania przedmiotu dostawy okaże się, że dostawca wykonywa ten przedmiot w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, odbiorca może wezwać dostawcę do zmiany sposobu wykonania wyznaczając dostawcy w tym celu odpowiedni termin, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpić.

Na koniec warto dodać, że w przedmiotach nieuregulowanych przepisami dotyczącymi bezpośrednio umowy dostawy, do praw i obowiązków dostawcy i odbiorcy stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. a zarzut błędu w ustaleniu stanu faktycznego

Skarga kasacyjna w sprawie spadkowej - przykład z praktyki

Jakie prawo przy zawarciu umowy z podmiotem z Ukrainy?