Odbiór lokalu lub domu od dewelopera

Odbiór lokalu lub domu od dewelopera jest tym momentem, na który każdy kupujący czeka z utęsknieniem. W końcu, czasem po latach oczekiwań można otrzymać klucze do własnych czterech ścian. Jest to jednak także moment, do którego należy się przygotować. Przepisy prawne określają mniej więcej, jak taki odbiór powinien wyglądać. Umowa deweloperska może w jakimś zakresie te przepisy uszczegóławiać. Warto więc im się przyjrzeć.

Zgodnie z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1805 z późn. zm.) przeniesienie na nabywcę prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego, poprzedzone jest odbiorem lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez nabywcę, który następuje po zawiadomieniu o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego, przy jednoczesnym braku sprzeciwu ze strony właściwego organu, albo na podstawie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Odbiór dokonywany jest w obecności nabywcy. Warto przy tym pamiętać, że nabywca może na odbiór zabrać ze sobą inną osobę, w tym speca od budownictwa, który fachowo oceni jakość wykonanych prac. Czasami umowy deweloperskie limitują np. liczbę osób, która może być obecna razem z nabywcą, ale nie wydaje się to prawidłowe.

Bardzo ważne: z odbioru sporządza się protokół, do którego nabywca może zgłosić wady lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Warto zgłosić dokładnie wszystkie wady, gdyż daje to szansę na ich szybkie usunięcie na tym etapie.

Dalej przepisy wskazują, że deweloper jest zobowiązany, w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu wad lub oświadczenie o odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach.

Procedura usunięcia wad lokalu

Deweloper jest zobowiązany, w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu, usunąć uznane wady lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jeżeli deweloper, mimo zachowania należytej staranności nie usunie wady w powyższym terminie, może wskazać odpowiedni, inny termin usunięcia wad wraz z uzasadnieniem opóźnienia. Niestety przepisy nie dają tu wskazówki, ile dokładnie ten termin powinien wynosić, jednak ważne, by nie był on zbyt długi.

Na koniec warto dodać, że w zakresie nieuregulowanym w ustawie deweloperskiej do odpowiedzialności dewelopera za wady fizyczne i prawne lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego o rękojmi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zarzut naruszenia art. 233 § 1 k.p.c. a zarzut błędu w ustaleniu stanu faktycznego

Skarga kasacyjna w sprawie spadkowej - przykład z praktyki

Jakie prawo przy zawarciu umowy z podmiotem z Ukrainy?